Хліб і дієтологія


Хліб – важливе і найбільш доступне джерело цінного рослинного білка

Хліб займає особливе місце в нашому харчуванні. Без хліба неможливо уявити харчовий раціон як здорової людини, так і тих, хто потребує дієтичного харчування. До того ж хліб володіє досить рідкісною для харчових продуктів властивістю – він ніколи не набридає, що дозволяє включати його в раціон повсякденно.

Хліб – важливе і найбільш доступне джерело цінного рослинного білка (разом із картоплею, крупами, бобовими), що містить ряд незамінних амінокислот (метіонін, лізин). У пшеничному хлібі білка міститься більше, ніж у житньому (відповідно 86 і 56%).
Особливо багато в хлібі вуглеводів (у житньому 40 – 43%, пшеничному 42 – 52%); жирів у ньому мало – від 6 до 29%.
Хліб – істотне джерело вітамінів групи В. Він служить повсякденним постачальником рослинної клітковини. Крім цього, хліб – джерело необхідних організму мінеральних речовин, а саме калію, кальцію, магнію, натрію, фосфору, заліза.
Хліб – висококалорійний продукт. Калорійність пшеничного хліба трохи вище, ніж житнього. 100 г житнього хліба дають 190 ккал., а 100 г пшеничного хліба з борошна вищого сорту – 233 ккал. Калорійність здоби ще вища: 100 г – 297 ккал.

Скільки хліба можна з’їдати за день? На це питання можна відповісти неоднозначно. При різноманітному харчуванні, що включає продукти як рослинного, так і тваринного походження, цілком достатньо з’їдати приблизно 300 – 400 г. хліба на день. Однак при несерйозних хворобливих станах кількість хліба, що включається в раціон, слід зменшити. Наприклад, повній людині лікар може рекомендувати скорочення кількості хліба в раціоні до 100 – 150 г. в день.

Більш конкретні рекомендації з питань, пов’язаних з оптимальною кількістю хліба в раціоні, може дати лікуючий лікар, що знає ваші енерговитрати, спосіб життя, стан здоров’я.

Часто виникає питання: який хліб корисніший – житній чи пшеничний? Враховуючи меншу калорійність житнього хліба, його частіше, ніж пшеничний, слід вживати тим, хто схильний до повноти. Для більшості здорових людей корисніше житній хліб, приготовлений з борошна грубого помелу. Але житній хліб не рекомендується при загостренні виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічного гастриту з підвищеною кислотністю. У таких випадках показані пшеничний хліб, здобні сухарі.

Асортимент дієтичних сортів хліба, призначених для профілактики та лікування деяких захворювань, постійно збільшується. Ось деякі з них:

  • Хліб зерновий випікають із суміші пшеничного борошна вищого ґатунку і грубо роздробленого зерна пшениці. Ці види хліба призначені для тих, хто має схильність до закрепів;
  • “Докторські хлібці” випікають із пшеничного борошна вищого ґатунку з додаванням пшеничних висівок. Вони містять підвищену кількість вітамінів, клітковини. Рекомендується при атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, при запорах;
  • Булочки зі зниженою кислотністю призначені тим, хто страждає на гастрит з підвищеною кислотністю шлункового соку;
  • Ахлоридний хліб, тобто хліб без солі. Він рекомендується при деяких захворюваннях нирок і серцево-судинної системи, а також в тих випадках, коли лікарі рекомендують обмеження кухонної солі в раціоні.

Деякі люди, бажаючи схуднути, виключають хліб з раціону харчування. Однак при цьому не піклуються про те, щоб організм отримував в достатній кількості з інших продуктів всі ті корисні речовини, які містяться в хлібі.
Як правило, лікарі не рекомендують повністю виключати хліб з раціону. Тим, хто схильний до повноти, слід, в першу чергу, відмовитися від солодощів – цукерок, тістечок, тортів, варення. Кількість хліба можна без шкоди для здоров’я обмежити 2-3 шматками в день, переважно житнього.

Як зберігати хліб, щоб він не втратив своїх смакових і поживних властивостей? Існує чимало способів зберігання хліба. Наприклад, зберігати житній і пшеничний хліб у поліетиленових мішечках, поміщених в хлібницю. Ці мішечки 2 рази в тиждень треба мити і просушувати. Зберігати хліб рекомендується зберігати не більше 3 днів, інакше його смакові якості погіршуються.

Джерело: ХудееМтут

Comments are closed.