Музей хліба в Санкт-Петербурзі


772e01d71fb4b007b118f5b2eabf441eМинулі вихідні я провела в Петербурзі. Прекрасне місто вирувало культурними подіями, немов апельсинова газвода. Але я, як справжній приїжджий гість, вдарила по музеях. Побувала в трьох: Строганівському палаці, Літературному музеї Пушкінського будинку й Музеї хліба.

Заманити хлібом – це по-нашому. Хліб ми любимо – без нього ні шашлик, ні ікра, ні чарка, ні сало з ковбасою – без нього нікуди! Напевно, тому не висихає й струмочок відвідувачів петербурзького Музею хліба. Що приємно здивувало мене в його декількох невеликих залах? Те, що музей – бюджетний, живе на гроші міста, але нікому не спадає на думку “оптимізувати” його, зіславшись на труднощі фінансування або на те, що в Петербурзі близько 200 музеїв, більш розкішних і прибуткових.

Але головне, звичайно, експонати. У відділі дореволюційної хлібної справи вразили розміри батонів, буханців і упакувань для печива, сухарів, бубликів. Буханець чорного або ситнику важила до 8 (!) кг, нарізний батон – 3 кг! А як вам калач в 2,5 кіло? Ножі для хліба, що лежать у вітринах загрозливих розмірів, нагадували мачете. Упакування печива – розміром з гарну скриню. Про що це говорить? Про те, що хліб був доступний абсолютно всім, їли його багато, і родини були дуже великими. Дійсно, у горезвісному 1913 році в російській родині по статистиці було 7 дітей. Це в середньому. А в Лева Миколайовича й Софії Андріївни Толстих, наприклад, за стіл сідали 13 дітей! Отут нашим нинішнім упакуванням у дві печенюшки дійсно не обійдешся. Дивно те, що багато виробів, які я зарозуміло вважала досягненнями нашого часу, існували ще в XIX столітті. Наприклад, дієтичний зерновий хліб у Росії масово пекли німецькі пекарі.

У розділі радянської хлібно-бакалійної справи ностальгічно розвеселила книжка Леоніда Ілліча Брежнєва “Цілина” і потрясли ціни – копійки! Залишилися в пам’яті видовищні куточки побуту: стіл кінця XIX століття, накритий до сніданку, кухня в міській квартирі початку століття XX, дріб’язкова крамниця, блокадна комуналка, радянська булочна. Ходіть в музеї, друзі!

автор: Олена Колядина джерело: metronews.ru

Comments are closed.